ОПИС ДОКУМЕНТУ

Рішення:

Прийнято

Засідання:

XLIII

Скликання:

VIII

РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ

  • Підтримали
    17
  • Не підтримали
    0
  • Утримались
    0
  • Не голосували
    1
  • Відсутні
    8

 
РАДЕХІВСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
 РІШЕННЯ
   
 
від 16 червня 2026
 
                   м.Радехів
 
  № 123
 
 
Про організацію радіаційного та хімічного спостереження Радехівської міської ради
 
     Відповідно до пункту 8 частини другої статті 19, статті 35 Кодексу цивільного захисту України, підпункту 4 пункту «б» статті 361 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Методичних рекомендацій щодо організації роботи поста радіаційного і хімічного спостереження, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2010 року № 649, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 27.11.2019 року №986 «Про затвердження Методики спостережень щодо оцінки радіаційної та хімічної обстановки», з метою збору, узагальнення та оцінки інформації про стан радіаційної і хімічної обстановки, порведення розрахунків та підготовки пропозицій щодо захисту населення на випадок загрози та виникненні надзвичайних ситуацій, пов'язаних з викидом (виливом) у довкілля небнзпечнихта радіоактивних речовин та з метою підвищення готовності органів управління і сил цивільного захисту до функціонування в умовах надзвичайних ситуацій, виконком міської ради
вирішив:
          1. Створити:
          1.1. Позаштатну розрахунково-аналітичну групу Радехівської міської територіальної громади;
          1.2. Пост радіаційного та хімічного спостереження Радехівської міської територіальної громади.
          2. Затвердити:
          2.1. Посадовий склда позаштатної розрахунково-аналітичної групи Радехівської міської територіальної громади (додаток 1);
          2.2. Положення про позаштатну розрахунково-аналітичну групу Радехівської міської територіальної громади (додаток 2);
          2.3. Перелік постів радіаційного та хімічного спостереження Радехівської міської територіальної громади (додаток 3);
          2.4. Положення про пост радіаційного та хімічного спостереження Радехівської міської територіальної громади (додаток 4).
          3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника міського голови Шевчука В. П.
          4. Рішення набирає чинності з моменту оприлюднення на офіційному Веб-сайті міської ради.

В.о. міського голови                                                                       Володимир ШЕВЧУК
Додаток 1
до рішення виконавчого комітету
Радехівської  міської ради від 16.06.2026  № 123
 
 
СКЛАД
розрахунково-аналітичної групи
Радехівської міської територіальної громади
 
Начальник групи Начальник відділу військового обліку та цивільного захисту міської ради
Члени групи:  
Спеціаліст з оцінки радіаційної обстановки Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії радехівського відділу Шептицького районного відділу ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ» (за згодою)
Спеціаліст з оцінки хімічної обстановки Завідувач Радехівського сектору Шептицького РУ ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області (за згодою)
Топограф Завідувач сектору архітектури та комунальної власності міської ради
   
 
 
 

 
Перший заступник міського голови                                Володимир ШЕВЧУК
 

 
 
Додаток 2
до рішення виконавчого комітету
Радехівської  міської ради від 16.06.2026  №123
 
 
Положення
про позаштатну розрахунково-аналітичну
групу Радехівської  міської територіальної громади
 
I. Загальні положення
 
1. Позаштатна  розрахунково-аналітична Радехівської міської територіальної громади   (далі –  РАГ)  утворюється відповідно до  пункту 8 частини другої статті 19, статті 35 Кодексу цивільного захисту України, підпункту 4 пункту «б» статті 361 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Методичних рекомендацій щодо організації роботи розрахунково-аналітичної групи, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2010 року № 649, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 27.11.2019 року № 986 «Про затвердження Методики спостережень щодо оцінки радіаційної та хімічної обстановки», з метою збору, узагальнення та оцінки інформації про стан радіаційної і хімічної обстановки, проведення розрахунків та підготовки пропозицій щодо захисту населення при загрозі та виникненні надзвичайних ситуацій, пов’язаних з викидом (виливом) у довкілля небезпечних хімічних та радіоактивних речовин.
РАГ є постійно діючим консультаційно-дорадчим органом при Радехівській міській раді.
  2. У своїй діяльності РАГ керується законодавчими та нормативно-правовими актами у сфері цивільного захисту, розпорядженнями та наказами  голови міської ради та цим Положенням.
3. Посадовий склад РАГ  Радехівської субланки Шептицької ланки  ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області затверджується рішенням виконкому міської ради, персональний склад наказом керівника Радехівської субланки Шептицької ланки ТП ЄДСЦЗ у Львівській області – міським головою.
 
ІІ. Основні завдання РАГ та функціональні обов’язки спеціалістів
 
1. Основними завданнями РАГ є:
прогнозування можливої радіаційної і хімічної обстановки при аваріях на радіаційно та хімічно небезпечних об’єктах;
визначення можливих втрат населення при радіаційних та хімічних аваріях;
отримання даних про метеорологічну обстановку від районної метеостанції Львівського регіонального центру з гідрометеорології;
збір та узагальнення інформації про фактичну радіаційну і хімічну обстановку, отриману постів радіаційного і хімічного спостереження (далі – ПРХС) та диспетчерських служб (далі – ДС);
оцінка радіаційної і хімічної обстановки та підготовка пропозицій
щодо захисту населення при загрозі та виникненні надзвичайної ситуації, пов’язаної з викидом (виливом) у довкілля небезпечних хімічних
та радіоактивних речовин;
ведення карти прогнозованої та фактичної радіаційної і хімічної обстановки;
підготовка донесень та ведення звітних документів про фактичну радіаційну і хімічну обстановку.
2. РАГ підпорядковується відділу військового обліку та цивільного захисту міської ради  та взаємодіє з організаціями та установами державної системи моніторингу, зокрема з Шептицьким районним  управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області, Шептицьким районним відділом  ДУ "Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України".
3.Функціональні обов’язки спеціалістів РАГ:
1) начальник групи здійснює керівництво роботою групи, в установлені терміни подає першому заступнику міського голови   узагальнені дані щодо радіаційної і хімічної обстановки та пропозиції щодо захисту населення в зонах радіаційного та хімічного забруднення;
2) спеціаліст з оцінки хімічної обстановки:
здійснює довгострокове та аварійне прогнозування можливої хімічної обстановки та визначає можливі втрати населення при хімічних аваріях;
отримує дані про метеорологічну обстановку від метеостанції Львівського регіонального центру з гідрометеорології;
вивчає топографічні особливості місцевості;
розраховує середню щільність населення;
збирає та узагальнює інформацію про фактичну хімічну обстановку від районної РАГ, ДС та ПРХС;
здійснює оцінку хімічної обстановки;
розробляє пропозиції щодо захисту населення у зоні хімічного забруднення та доповідає їх керівнику РАГ;
розробляє карту прогнозованої та фактичної хімічної обстановки;
готує донесення та розробляє звітні документи про хімічну обстановку;
3) спеціаліст з оцінки радіаційної обстановки:
за даними прогнозу радіаційної обстановки при аварії на АЕС визначає кількість населення, яке потрапляє у зону радіаційного забруднення;
збирає та узагальнює інформацію про фактичну радіаційну обстановку від районної РАГ, ДС та ПРХС;
здійснює оцінку радіаційної обстановки;
розробляє пропозиції щодо захисту населення у зоні радіаційного забруднення та доповідає їх керівнику РАГ;
розробляє карту прогнозованої та фактичної радіаційної обстановки;
готує донесення та веде звітні документи про радіаційну обстановку;
4) топограф:
Розробляє  карту прогнозованої та фактичної радіаційної обстановки;
розробляє карту прогнозованої та фактичної хімічної обстановки.
 
III. Порядок роботи РАГ
 
1. У повсякденному режимі функціонування Радехівської субланки Шептицької районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області (далі – субланки) із спеціалістами РАГ проводяться заняття з виконання завдань в умовах надзвичайної ситуації. Безпосередньо за підготовку РАГ до дій за призначенням відповідає відділ військового обліку та цивільного захисту міської ради.
2. При переведенні субланки у режим підвищеної готовності або при загрозі виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної з викидом (виливом) у довкілля небезпечних хімічних та радіоактивних речовин, спеціалісти РАГ прибувають у відділ військового обліку та цивільного захисту  і здійснюють такі заходи:
уточнюють порядок передачі інформації про радіаційну та хімічну обстановку від ПРХС та ДС;
вивчають топографічні особливості місцевості;
отримують дані про метеорологічну обстановку від  метеостанції Львівського регіонального центру з гідрометеорології (напрямок та швидкість вітру, температура повітря, хмарність, ступінь вертикальної  стійкості повітря);
здійснюють прогнозування та оцінку можливої радіаційної і хімічної обстановки;
розраховують середню щільність населення;
готують пропозиції щодо захисту населення при загрозі виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної з викидом (виливом) у довкілля небезпечних хімічних та радіоактивних речовин;
наносять прогнозовану радіаційну та хімічну обстановку на карту;
подають прогноз радіаційної та хімічної обстановки і пропозиції щодо захисту населення в Шептицьку військову адміністрацію та в  департамент з питань цивільного захисту облдержадміністрації.
У подальшому начальник групи організовує цілодобове чергування членів групи.
3. При переведенні субланки у режим надзвичайної ситуації або при виникненні надзвичайних ситуацій, пов’язаних із викидом (виливом) у довкілля небезпечних хімічних та радіоактивних речовин, РАГ здійснює такі заходи:
отримує дані про метеорологічну обстановку від районної метеостанції Львівського регіонального центру з гідрометеорології;
збирає та узагальнює інформацію про фактичну радіаційну обстановку (потужність експозиційної (еквівалентної) дози іонізуючого випромінювання, час та місце її вимірювання) та хімічну обстановку (назва та концентрація небезпечної хімічної речовини, час та місце її вимірювання) від ПРХС та ДС;
здійснює оцінку радіаційної і хімічної обстановки;
наносить на карту інформацію про фактичну радіаційну та хімічну обстановку (місце та час виникнення аварії, зони радіаційного та хімічного забруднення);
готує пропозиції щодо захисту населення;
узагальнює інформацію про фактичну радіаційну та хімічну обстановку;
подає узагальнену інформацію про радіаційну та хімічну обстановку та пропозиції щодо захисту населення першому заступнику міського голови.
4. РАГ здійснює прогнозування хімічної обстановки з використанням Методики прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об’єктах і транспорті, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.11.2019 № 1000.
5. Під час оцінки хімічної обстановки визначаються наслідки хімічного забруднення та аналізується вплив цих наслідків на населення.
Наслідки хімічного забруднення залежать від масштабу, ступеня небезпеки та терміну дії хімічного забруднення.
Масштаб хімічного забруднення характеризується глибиною розповсюдження хмари небезпечних хімічних речовин (глибиною зони хімічного забруднення) та площею зони хімічного забруднення.
Ступінь небезпеки хімічного забруднення визначається за можливими втратами населення, кількістю будинків, майна і техніки, які можуть бути забруднені НХР.
Термін дії хімічного забруднення залежить від часу підходу хмари НХР до заданого об’єкта, терміну випарювання НХР на місцевості і терміну забруднення НХР водоймищ.
Під час проведення аналізу впливу наслідків хімічного забруднення на населення враховується кількість уражених людей та кількість будинків, майна і техніки, забруднених НХР.
6. Під час оцінювання радіаційної обстановки визначаються наслідки радіаційного забруднення та аналізується вплив цих наслідків на населення.
Наслідки радіаційного забруднення залежать від масштабу радіаційного забруднення та потужності експозиційної (еквівалентної) дози іонізуючого випромінювання.
Масштаб радіоактивного забруднення характеризується довжиною, шириною та площею зони радіоактивного забруднення.
Під час проведення аналізу впливу наслідків радіоактивного забруднення на населення визначається кількість людей, які отримали дози опромінення, та кількість будинків, майна і техніки, забруднених радіоактивними речовинами.
7. До пропозицій щодо захисту населення в зонах радіаційного та хімічного забруднення входять:
висновки з оцінки радіаційної та хімічної обстановки (масштаби забруднення, кількість уражених людей, кількість будинків, майна і техніки, забруднених радіоактивними та небезпечними хімічними речовинами);
засоби індивідуального захисту для населення;
режими радіаційного захисту населення;
найбільш оптимальні маршрути евакуації населення;
8. До звітних документів РАГ належать:
- журнал радіаційного та хімічного спостереження (згідно з наказом МВС України від 27.11.2019 № 986 «Про затвердження Методики спостережень щодо оцінки радіаційної та хімічної обстановки», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.01.2020 за № 83/34366);
- копії повідомлень про радіоактивне та хімічне забруднення (згідно з наказом МВС України від 27.11.2019 № 986 «Про затвердження Методики спостережень щодо оцінки радіаційної та хімічної обстановки», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.01.2020 за № 83/34366).
 
 

 
Перший заступник міського голови                           Володимир ШЕВЧУК
 
 
 
 
      Додаток 3
до рішення виконавчого комітету
Радехівської  міської ради від 16.06.2026  № 123
 
 
 
 
ПЕРЕЛІК
постів радіаційного та хімічного спостереження
Радехівської міської  територіальної громади
№  поста Найменування населеного пункту Об’єкт господарської діяльності, на якому створено пост
7 м. Радехів Шептицький районний відділ ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ України», м. Шептицький, вул. Івасюка, 2а
 
 
 
 
 
Додаток 4
до рішення виконавчого комітету
Радехівської  міської ради від 16.06.2026  № 123
 
 
ПОЛОЖЕННЯ
про пост радіаційного та хімічного спостереження
Радехівської міської територіальної громади
 
1. Загальні положення
1.1. Положення про пост радіаційного та хімічного спостереження розроблено згідно з вимогами Кодексу цивільного захисту України, п. 2 Порядку утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2013 № 787 (далі – Порядок), наказу Міністерства внутрішніх справ України (далі – МВС України) від 27.11.2019 № 986 «Про затвердження Методики спостережень щодо оцінки радіаційної та хімічної обстановки», Методичних рекомендацій щодо організації роботи поста радіаційного і хімічного спостереження, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2010 року № 649.
1.2. Пост радіаційного та хімічного спостереження (надалі – ПРХС) -формування цивільного захисту, яке здійснює періодичне або постійне радіаційне та хімічне спостереження відповідно до встановлених завдань.
1.3. Пости радіаційного та хімічного спостереження утворюються відповідно до рішення виконкому міської ради та наказів керівників підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законодавством України.
1.4. До складу ПРХС входять: начальник поста, 1-3 спостерігачі за радіаційною та хімічною обстановкою.
1.5. У своїй діяльності ПРХС керується законодавчими та нормативно - правовими актами у сфері цивільного захисту та цим Положенням.
1.6. Забезпечення ПРХС приладами радіаційної та хімічної розвідки, засобами індивідуального захисту та засобами зв’язку здійснюється за рахунок підприємств, установ та організацій (надалі – суб’єкти), на базі яких вони створені.
Для виконання окремих завдань ПРХС за рахунок суб’єкта, можуть оснащуватися автомобілями, у тому числі спеціально обладнаними.
Підготовку особового складу постів радіаційного та хімічного спостереження здійснюють фахівці навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності у Львівській області.
1.7. Для ведення радіаційного та хімічного спостереження рекомендується таке оснащення поста:
1.7.1. Прилад радіаційної розвідки – 1 комплект.
 
1.7.2. Прилад хімічної розвідки – 1 комплект.
1.7.3. Засоби зв’язку та оповіщення.
1.7.4. Засоби індивідуального захисту (фільтрувальний протигаз з протигазовими коробками для захисту від небезпечних хімічних речовин, респіратор протипиловий, захисний костюм).
 
2. Основні завдання ПРХС
2.1.Основними завданнями ПРХС є:
2.1.1. Своєчасне виявлення радіоактивного та хімічного забруднення територій у межах зони відповідальності поста.
2.1.2. Подання сигналів «радіаційна небезпека», «хімічна тривога»; інформування керівника об’єкта та розрахунково-аналітичної групи про радіоактивне та хімічне забруднення територій у зоні відповідальності поста.
2.1.3. Контроль за зміною потужності дози іонізуючого випромінювання та концентрацією небезпечних хімічних речовин у межах зони відповідальності.
2.1.4. Відбір проб ґрунту, води, забруднених радіоактивними та небезпечними хімічними речовинами, та відправка їх у лабораторію.
2.2. Особовий склад ПРХС безпосередньо підпорядковується керівнику об’єкта, на якому він створений, і взаємодіє з організаціями та закладами державної системи моніторингу, підрозділами гідрометеорологічної служби та лабораторіями.
 
3. Функціональні обов’язки посадових осіб, які входять до складу ПРХС
3.1. Начальник ПРХС.
3.1.1. Начальник ПРХС підпорядковується керівнику об’єкта та зобов’язаний:
3.1.1.1. Знати завдання, оснащення та можливості поста.
3.1.1.2. Уточнити з керівником об’єкта межу зони відповідальності поста, періодичність радіаційного та хімічного спостереження, порядок оповіщення та зв’язку.
3.1.1.3. Перевірити справність приладів радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю, засобів зв’язку та оповіщення.
3.1.1.4. Довести до спостерігачів межу зони відповідальності поста, завдання щодо здійснення радіаційного та хімічного спостереження та порядку оповіщення та зв’язку.
3.1.1.5. Організувати чергування спостерігачів на посту.
3.1.1.6. При необхідності організувати інженерне обладнання поста.
3.1.1.7. Доповісти керівнику об’єкта про початок спостереження.
3.1.1.8. При виявленні радіоактивного або хімічного забруднення доповісти керівнику об’єкта, поінформувати розрахунково-аналітичну групу та організувати подальше спостереження.
3.1.1.9. Організувати забезпечення джерелами живлення.
3.1.1.10. Організувати проведення спеціальної обробки приладів радіаційної і хімічної розвідки, засобів зв’язку та засобів індивідуального захисту, а також санітарної обробки особового складу поста
3.2. Черговий спостерігач.
3.2.1.Черговий спостерігач підпорядковується начальнику ПРХС та зобов’язаний:
3.2.1.1. Перевірити справність та комплектність засобів індивідуального захисту, приладів радіаційної, хімічної розвідки і дозиметричного контролю, засобів зв’язку та оповіщення.
3.2.1.2. Перевести засоби індивідуального захисту у стан «напоготові».
3.2.1.3. На початку чергування та у встановлені терміни визначити напрямок та швидкість вітру, температуру повітря, зробити запис у журналі.
3.2.1.4. У встановлені терміни за допомогою приладів радіаційної та хімічної розвідки здійснювати радіаційне та хімічне спостереження.
3.2.1.5. При виявленні радіоактивного забруднення перевести засоби захисту у стан готовності, подати сигнал «радіаційна небезпека», доповісти начальнику поста.
3.2.1.6. При виявленні хімічного забруднення подати сигнал «хімічна тривога», перевести засоби захисту у стан готовності, доповісти начальнику поста.
3.2.1.7. Після виявлення радіоактивного або хімічного забруднення, а також при різких змінах метеорологічних умов здійснити позачергові метеорологічні спостереження.
3.2.1.8. За вказівкою начальника поста взяти проби ґрунту, води, забруднених радіоактивними або небезпечними хімічними речовинами, для відправки на дослідження у радіометричну (хімічну) лабораторію.
3.2.1.9. Вести записи у журналі радіаційного і хімічного спостереження.
4. Порядок роботи ПРХС:
4.1.У повсякденному режимі функціонування Радехівської субланки Шептицької районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту у Львівській області (надалі – субланка) зі спеціалістами ПРХС проводяться заняття з підготовки до виконання завдань в умовах надзвичайної ситуації.
Безпосередньо за підготовку ПРХС до дій за призначенням відповідає керівник об’єкта, на базі якого створено пост.
4.2. При переведенні субланки у режими підвищеної готовності, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану за  рішенням керівника об’єкта особовий склад ПРХС прибуває на місце розгортання поста, перевіряє справність та комплектність приладів радіаційної та хімічної розвідки, у встановлені терміни здійснює метеорологічне, радіаційне та хімічне спостереження.
4.3. У разі реєстрації потужності еквівалентної дози 0,05 мР/год (0,5 мкЗв/год) і вище, появи аномальних явищ (кольорові хмари або підозрілих крапель на ґрунті, рослинах, поверхнях будівель) черговий спостерігач негайно інформує телефоном керівника установи, начальника відділу військового обліку та цивільного захисту Радехівської міської ради і начальника розрахунково-аналітичної групи.
4.4. Після інформування черговий спостерігач за допомогою приладів радіаційної та хімічної розвідки та через відбір проб уточнює потужність дози на місцевості, тип та концентрацію небезпечної хімічної речовини у повітрі, здійснює відбір проб забрудненого ґрунту для дослідження у лабораторії, уточнює метеорологічні дані і протягом однієї години надсилає у відділ № 2 Шептицького РУ ЦЗ та ПД  ГУ ДСНС у Львівській області письмове повідомлення з даними про радіоактивне та хімічне спостереження.
4.5. Отримані дані про стан радіаційної і хімічної обстановки черговий спостерігач поста заносить у журнал радіаційного і хімічного спостереження.
4.6. До звітних документів ПРХС належать (відповідно до наказу МВС України від 27.11.2019 № 986 «Про затвердження Методики спостережень щодо оцінки радіаційної та хімічної обстановки»):
4.6.1. Журнал радіаційного та хімічного спостереження.
4.6.2. Копії повідомлень про факт забруднення довкілля небезпечними хімічними та радіоактивними речовинами від ПРХС і ДС.
 
Перший заступник міського голови                           Володимир ШЕВЧУК